Podczas świąt Bożego Narodzenia noce są znacznie jaśniejsze niż zwykle: zdjęcia z satelity

Podczas świąt zużycie światła jest nacznie większe niż zwykle @NASA

Jeśli Święty Mikołaj jeszcze tego nie wie, ktoś musi mu to powiedzieć. To może ułatwić jego saniom nawigację. Naukowcy z NASA, korzystając z danych satelitarnych, odkryli, że świąteczne światełka w wielu dużych miastach na całym świecie sprawiają, że w trakcie Bożego Narodzenia i Nowgo Roku noce są od 20 do 50 proc. jaśniejsze w porównaniu z resztą roku.

W nowym 200-stronicowym e-booku zatytułowanym „Earth at Night” agencja umieściła 25 lat zdjęć satelitarnych zrobionych, kiedy planeta była pogrążona w ciemności.

Nocą małe kieszenie świateł z działalności człowieka są widoczne z kosmosu. W okresie świątecznym światła te stają się zauważalnie większe i jaśniejsze.

Po przeanalizowaniu nocnych światowych wzorców świateł między 2012 a 2014 r. badacze z NASA odkryli, że Stany Zjednoczone emitują najintensywniejsze światło w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Noce stają się jaśniejsze podczas muzułmańskiego święta – Ramadanu – na Bliskim Wschodzie.

@ Jesse Allen NASA

Na powyższym zdjęciu satelitarnym kolorem zielonym oznaczono obszary, gdzie obecność światła jest większa, a żółtym – taka jak zwykle.

Mapa powstała dzięki porównaniu obserwacji świateł nocnych w grudniu 2012 i 2013 roku w porównaniu do średniej mocy świetlnej w latach 2012-2014. Waszyngton był szczególnie jasny w porównaniu do Baltimore w stanie Maryland czy Richmond w stanie Wirginia.

Podczas świąt Bożego Narodzenia noce są wyraźnie jaśniejsze w miastach północnej Kalifornii – m.in. w San Francisco czy Sacramento. Jednak np. w Miami nie widać większych zmian w oświetleniu.

@ Jesse Allen NASA

Jak widać na poniższym zdjęciu satelitarnym, światełka na zewnątrz podczas świąt to niodłączna tradycja na Karaibach. Zarówno stolica Portoryko, San Juan, jak i główne miasto Dominikany, Santo Domingo, w grudniu wyraźnie jaśnieją.

@ Jesse Allen NASA

Ramadan jest dziewiątym miesiącem islandzkiego kalendarza, więc daty muzułmańskiego święta są ruchome. W latach 2012–2014 święta odbyły się w lipcu i sierpniu.

W tym czasie niebo było szczególnie jasne w Kairze w Egipcie czy Ammanie w Jordanii. Naukowcy przypisują to temu, że Muzułmanie świętują Ramadan w ciągu dnia, więc są bardziej skłonni do jedzenia, pracy oraz spotkań towarzystkich w nocy. Miasta Rijad i Dżudda miały wyraźne plamy zieleni – co wskazuje, że stały się znacznie jaśniejsze niż zwykle.

@ Jesse Allen NASA

„Niektóre z najbiedniejszych i najbardziej pobożnych regionów świętowały Ramadan bez znacznego wzrostu zużycia światła w ciągu miesiąca, decydując się – z przyczyn kulturowych lub finansowych – na wyłączenie świateł w nocy” – napisali naukowcy. Jednak podczas obchodów Eid al-Fitr, które sygnalizują koniec Ramadanu, noce w większości miast Bliskiego Wschodu są znacznie jaśniejsze niż zwykle – informuje NASA.

Eksperci analizujący zdjęcia satelitane doszli do wniosku, że podczas świąt noce na Ziemi są wyraźnie jaśniejsze.

Źródło: Business Insider

Dodaj komentarz