Prognoza pogody na środę: na wschodzie mokro, na zachodzie i Pomorzu więcej przejaśnień. Zimno, na termometrach do 12 st. C

Najbliższa noc przyniesie znów silne przymrozki miejscami na Pomorzu i zachodzie @AdobeStock

Po bardzo mroźnym w wielu regionach naszego kraju poranku, w ciągu dnia na przeważającym obszarze było sporo pogodnego nieba, choć na północy chmur i występowały nawet niewielkie opady. Na termometrach odnotowano od 4,8 st. C w Elblągu i 5,1 st. C w Ustce do 11,2 st. C w Tarnowie i 11,3 st. C w Nowym Sączu. Dzisiaj z najgorszą pogodą będziemy mieć do czynienia na wschodzie i częściowo na południu, gdzie będzie sporo chmur, z opadami i zimno. Nad resztą kraju więcej pogodnego nieba, chociaż zwłaszcza na zachodzie warto mieć przy sobą parasol.

Sytuacja baryczna

Nad Atlantykiem, w Arktyce, a także nad południową Rosją rozciągają się układy wysokiego ciśnienia. Pomiędzy tymi układami wysokiego ciśnienia od Skandynawii przez środkowe obszary Starego Kontynentu, Bałkany aż po środkową częścią Morza Śródziemnego ciągnie się rozległy obszar niskiego ciśnienia z ośrodkami nad północno-zachodnią częścią Niemiec, a także zachodnią Ukrainą. Oba te ośrodki będą dzisiaj kształtowały pogodę w Polsce. Niestety nadal pozostajemy w zasięgu chłodnych mas powietrza polarnomorskiego, a na zachodzie i północy również arktycznego.

Będzie sporo chmur, w wielu miejscach może padać

Już w momencie pisania tego porannego komentarza synoptycznego niebo nad wieloma obszarami Polski wschodniej oraz Małopolską jest szczelnie zakryte chmurami i zwłaszcza na Podlasiu, wschodzie, południu i w centrum Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, częściowo w Małopolsce, a także na południu woj. opolskiego i śląskiego występują opady deszczu. Na pozostałym obszarze występuje sporo pogodnego nieba, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym, przez co znów w wielu miejscach pojawiły się przymrozki – na Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz na Warmii i Mazurach ujemne wartości na termometrach na wysokości dwóch metrów odnotowano w większości kraju -3/-1 st. C, a na Warmii i Mazurach, Suwalszczyźnie, Warmii i Mazurach i miejscami w centrum pojawiły się przymrozki przy gruncie.

Przed południem pochmurno i deszczowo będzie nadal na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, południu woj. małopolskiego, śląskiego, Opolszczyźnie, wschodzie woj. dolnośląskiego i południowym wschodzie wielkopolskiego, wschodzie mazowieckiego oraz na Podlasiu, a około południa rozpada się we wschodniej i środkowej części woj. warmińsko-mazurskiego i północy mazowieckiego. Na Pomorzu, zachodzie oraz w centrum kraju będzie więcej pogodnego nieba i raczej sucho.

W drugiej części dnia na Podlasiu, Warmii i Mazurach, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, w centrum, Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce oraz Podkarpaciu pochmurno z opadami deszczu i mżawki – na ogół te opady nie będą zbyt intensywne – bardziej znaczące jedynie na północnym wschodzie, a także na Górnym Śląsku, w Małopolsce, południu woj. opolskiego i pod wieczór na Podkarpaciu. Na Podhalu opady deszczu będą przechodziły w deszcz ze śniegiem i mokry śnieg, a w Tatrach już od rana ma sypać sam śnieg. Z kolei na zachodzie, Kujawach, Pomorzu i Żuławach zachmurzenie będzie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego i zwłaszcza na krańcach zachodnich przelotnie popada – oprócz deszczu pojawi się też – z racji obniżonej izotermy 0 st. C do 800-1000 m n.p.m. wystąpi drobny grad lub krupa śnieżna.

Nadal będzie zimno

Na termometrach będzie od 6-7 stopni na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, południu Opolszczyzny i woj. śląskiego czy małopolskiego (na Podhalu maksymalnie 3-4 st. C), 8-10 stopni C na przeważającym obszarze do 11-12 st. C na krańcach zachodnich, Lubelszczyźnie oraz Podkarpaciu.

Wiatr na zachodzie i Pomorzu słaby, zmienny, na krańcach zachodnich w miarę upływu dnia zacznie skręcać powoli na południowy i południowo-wschodni, poza tym okresami umiarkowany, północny i północno-wschodni.

Na przeważającym obszarze naszego kraju warunki biometeorologiczne będą niekorzystne, co objawi się m.in. dolegliwościami bólowymi, zwłaszcza w strefie zachmurzenia oraz opadów, a także sennością, rozdrażnieniem i problemami z koncentracją. Na zachodzie i Pomorzu do południa jeszcze biomet będzie neutralny, choć w wąskim pasie od zachodniej części woj. pomorskiego i wschodniej zachodniopomorskiego przez większość wielkopolskiego – z racji dużej ilości pogodnego nieba – utrzyma się przez cały dzień.

Niestety, nadal dominowało będzie odczucie zimna i wilgoci, jedynie w strefie pojawiających się rozpogodzeń i słońca na zachodzie, gdzie jednocześnie wiatr będzie bardzo słaby, w godzinach okołopołudniowych i wczesno popołudniowych zmieni się w chłód.

Noc bez mrozu na wschodzie, miejscami deszczowo

We wschodniej części naszego kraju noc zapowiada się pochmurna, z opadami deszczu, które najpierw pojawiać się będą nad Górnym Śląskiem, Małopolską, częściowo Podkarpaciem, Górami Świętokrzyskimi i dzielnicami środkowymi, ale w drugiej połowie nocy rozpada się także na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu oraz na Mazurach. Na Podhalu i w górach sypnie śniegiem. Na zachodzie, na Kujawach, Pomorzu i Żuławach na ogół sporo przejaśnień i rozpogodzeń, ale będą też miejscami chmury, z których na zachodzie przelotnie popada. Nad ranem opady zanikną i zacznie się rozpogadzać w centrum, Górnym Śląsku i w zachodniej Małopolsce. Na zachodzie i Pomorzu utworzą się gęste mgły ograniczające widzialność nawet do 100 m.

Ostrzegamy, że ta noc zapowiada się szczególnie zimna w woj. pomorskim, we wschodniej części woj. zachodniopomorskiego i zachodzie woj. kujawsko-pomorskiego – tam od -5 do -3 st. C, przy gruncie -8/-10 st. C. Lekki mróz do -2/0 st. C pojawi się także miejscami na Żuławach, w głębi Kujaw, Wielkopolsce i Przedgórzu Sudeckim oraz w zachodniej części woj. łódzkiego, 2-4 st. C na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i zachodzie Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich, Górnym Śląsku, w Małopolsce oraz Ziemi Łódzkiej do 5-6 st. C na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni, na zachodzie oraz na Śląsku południowy i południowo-zachodni.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

11 myśli na temat “Prognoza pogody na środę: na wschodzie mokro, na zachodzie i Pomorzu więcej przejaśnień. Zimno, na termometrach do 12 st. C

    1. Ukraincy w Polsce to ciężki temat z jednej strony odwalają swoje czasem mają lepiej niż Polacy warunki itp zdarzają się nawet wybredni ale no trwa wojna nie wszyscy Ukraińcy są jebnieci jak dla mnie tylko jedno pozostało by dawać broń Ukrainie na walkę z Rosją nie mówię że tylko polska bo polska pomogła w sumie najwięcej z wszystkich państw ale by też inne pomagały państwa tak jak polacy wyprowadzają się za granicę tak samo zagraniczni do Polski temat uchodźców jest ciężki też mi średnio się podoba wprowadzanie do Polski murzynów arabów czy innych ale no Ukraina toczy wojnę im się nie dziwię że tu przyszli tu jest bezpiecznie poprostu bronie Ukraińców ale mówię tu ogólnie bo człowiek to tylko człowiek tu w Polsce też są ludzie którzy są źli są źli polacy i dobrzy jesteśmy tylko ludźmi

      Polubione przez 1 osoba

      1. Najbardziej ćwierćinteligentną nacją na świecie są Polacy, zaraz po ruskich się plasują. Głupi przed szkodą i po szkodzie. Niektórzy po 8 latach dewastacji Polski nadal chcą wybierać PIS 🙂

        Polubione przez 1 osoba

    1. Pomimo trwających obecnie chłodów i temperatur poniżej normy, początek miesiąca i jego końcówka zdaję się podniosą miesięczną anomalię na plus. Czas pokaże.

      Polubienie

Dodaj komentarz